Error message

• Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.

Petra Gregorčič Mrvar, Jasna Mažgon, Barbara Šteh, Marjeta Šarić in Katja Jeznik

Soočanje šolskih svetovalnih delavk in delavcev z epidemijo COVID-19

(3. junij 2020)

Pred kratkim smo na oddelku opravili analizo stanja svetovalne službe v osnovnih in srednjih šolah ter potrdili ugotovitve več dosedanjih evalvacijskih študij, ki kažejo, da je dolga tradicija svetovalne službe znotraj posamezne vzgojno-izobraževalne ustanove dobrodošla že ob običajnem vzgojno-izobraževalnem procesu (Gregorčič Mrvar idr. 2020), še posebej pa je (bila) po našem mnenju nujno potrebna v razmerah dela vzgojno-izobraževalnih ustanov v času epidemije, ki je zajela Slovenijo. Svetovalna služba naj bi bila namreč ključni akter pri reševanju različnih situacij, ki so povezane z odnosi med odraslimi (učitelji in starši) in otroki oz. mladostniki, z učenjem, vzgojnimi vprašanji ter dilemami učiteljev pri izvajanju pedagoškega dela na daljavo ipd. (Gregorčič Mrvar, Jeznik in Kroflič 2020). Prav tako naj bi bila tisti del strokovne podpore zaposlenim, staršem ter otrokom oz. mladostnikom, ki lahko pomaga osmisliti in izboljšati bivanje, delo in učenje tudi v času izobraževanja na daljavo. Učitelji so (bili) praviloma usmerjeni v pripravo pedagoških gradiv in sprotno komunikacijo o opravljanju šolskih obveznosti z učenci in dijaki, svetovalni delavci pa naj bi bili posebej pozorni tudi na otroke in mladostnike ter starše iz ranljivejših družbenih skupin (prav tam).

Da bi dobili vpogled v situacijo v vzgojno-izobraževalnih ustanovah v času epidemije, smo na Oddelku za pedagogiko in andragogiko (skupaj z Zvezo društev pedagoških delavcev Slovenije) izvedli raziskavo med svetovalnimi delavci in ravnatelji. Ugotovitve raziskave so predstavljene v priloženem dokumentu.