V okviru zgodovine Jugovzhodne Evrope v zgodnjem novem veku smo 18. aprila 2019 gostili okoljskozgodovinsko predavanje izr. prof. dr. Hrvoja Petrića Rijeke i ljudi u ranome novom vijeku – primjeri rijeka Drave i Save. Okoljska zgodovina raziskuje zgodovino interakcij med človekom in okoljem, zgodovino človekovega dojemanja okolja ter zgodovino okolja samega. Po orisu osrednjih raziskovalnih področij interdisciplinarnega proučevanja zgodovine rek na stiku zgodovinopisnih in naravoslovnih raziskav je prof. Petrić v predavanju predstavil osrednje pristope in koncepte, ki so se uveljavili v zgodovinopisju o rekah ter spodbudil interdisciplinarno kreativnost študentk in študentov – raziskovalk in raziskovalcev. Sledila je praktična uporaba predstavljenih pristopov na primerih zgodnjenovoveške Save in Drave.

Dr. Petrić na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Zagrebu predava med drugim okoljsko zgodovino, je urednik revije Ekonomska i ekohistorija ter regionalni predstavnik Hrvaške v Evropskem združenju okoljskih zgodovinarjev (European society for environmental history: eseh.org).

Za vprašanja na to temo sta na voljo predavatelj in Žiga Zwitter.

Foto: Matjaž Rebolj.