Sklop predavanj Vzhodnojadranska obala med Bizancem in Karolingi (750–850)

Katedra za zgodovino srednjega veka in za pomožne zgodovinske vede Oddelka za zgodovino in Mednarodno središče za primerjalne zgodovinske raziskave (ICCHS) sta v petek, 8. marca 2019, na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani organizirala sklop predavanj z naslovom Vzhodnojadranska obala med Bizancem in Karolingi (750–850). Prof. dr. Neven Budak, eden vodilnih hrvaških medievistov, avtor številnih del iz hrvaške srednjeveške zgodovine in predavatelj hrvaške srednjeveške zgodovine na Filozofski fakulteti Univerze v Zagrebu, je imel predavanje z naslovom »Prva renesansa na vzhodnem Jadranu«. Sledil mu je prof. dr. Miljenko Jurković, eden vodilnih hrvaških umetnostnih zgodovinarjev, strokovnjak za predromansko in romansko umetnost ter predavatelj poznoantične in zgodnjesrednjeveške umetnosti na vzhodnem Jadranu, s predavanjem z naslovom »Če je politično Bizanc še prisoten, je v umetniškem izrazu izginil davno pred Karolingi«.

Avtor fotografij: Dušan Mlacović