Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji:

vpetost slovenskega prostora v globalno izmenjavo predmetov in idej z Vzhodno Azijo

(št. J7-9429)

Predstavitev projekta: http://www.ff.uni-lj.si/raziskovanje/Predstavitve_projektov/J7_9429

Financiranje: ARRS

Vodja projekta: izr. prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik

Obdobje: 1.7.2018 - 30.06.2021

Partnerske raziskovalne organizacije:

Slovenski etnografski muzej

Znanstveno raziskovalno središče Koper

Ostale sodelujoče raziskovalne organizacije:

Narodni muzej Slovenije

Pokrajinski muzej Celje

Pomorski muzej Sergeja Mašera, Piran

Projektna skupina (1. 7. 2018 – 31. 12. 2018):

Mag. Ralf Čeplak Mencin (Slovenski etnografski muzej)

Asist. dr. Klara Hrvatin (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Doc. dr. Kang Byoong Yoong (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Izr. prof. dr. Helena Motoh (Znanstveno raziskovalno središče Koper)

Lekt. dr. Tea Sernelj (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Izr. prof. dr. Chikako Shigemori Bučar (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Barbara Trnovec (Pokrajinski muzej Celje, Filozofska fakulteta)

Izr. prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Asist. dr. Maja Veselič (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Doc. dr. Nataša Visočnik Gerželj (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Projektna skupina (1. 1. 2019 – 30. 06. 2021):

Tina Berdajs (doktorska študenta, Oddelek za azijske študije, FF UL)

Mag. Ralf Čeplak Mencin (Slovenski etnografski muzej)

Mina Grčar (asistentka raziskovalka, Oddelek za azijske študije FF UL; vključena v projekt od 20. 8. 2019)

Asist. dr. Klara Hrvatin (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Izr. prof. dr. Helena Motoh (Znanstveno raziskovalno središče Koper)

Izr. prof. dr. Chikako Shigemori Bučar (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Barbara Trnovec (Pokrajinski muzej Celje, Filozofska fakulteta)

Izr. prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Asist. dr. Maja Veselič (Oddelek za azijske študije, FF UL)

Doc. dr. Nataša Visočnik Gerželj (Oddelek za azijske študije, FF UL)

DOGODKI V OKVIRU PROJEKTA:

Mednarodne delavnice

Simpoziji

Razstave

Ob 130-letnici rojstva Alme M. Karlin in 100-letnici njenega odhoda na pot okrog sveta je projektna skupina v sodelovanju s Pokrajinskim muzejem Celje pripravila občasno razstavo Azija me je povsem uročila (avtorica Barbara Trnovec), ki je na ogled v Pokrajinskem muzeju Celje (16. 10. 2019 – 30. 9. 2020). Razstavljenih je več kot 100 vzhodnoazijskih predmetov in 500 razglednic iz zbirke Alme Karlin, ki so bili celostno obdelani in analizirani v okviru projekta. Ob razstavi smo izdali tudi slikovno izjemno bogat in dragocen katalog razstave, v katerem je prvič tako celovito predstavljena katera od zbirk vzhodnoazijskih predmetov v Sloveniji. Katalog v tematskih sklopih rekonstruira percepcijo vzhodnoazijske kulture skozi oči celjanske popotnice, prikaže zbiralno politiko Alme Karlin in analizira posamezne skupine predmetov v odnosu do različnih vidikov vzhodnoazijske kulture (japonske lakirane predmete, japonske lesoreze, pahljače, kitajski in japonski tekstil, miniaturne predmete ter vzhodnoazijske razglednice).

Asia Utterly Bewitched Me

On the occasion of the 130th anniversary of Alma M. Karlin's birth and the 100th anniversary of her departure on the journey around the world, the project team prepared a temporary exhibition in cooperation with the Celje Regional Museum. The exhibition, called Asia Utterly Bewitched Me and authored by Barbara Trnovec, can be viewed at the Celje Regional Museum (16 October 2019–30 September2020). It contains over 100 East Asian objects and 500 postcards from the Alma Karlin Collection, all of which have been thoroughly researched and analysed within the scope of the project. We also published an outstanding, pictorially rich and extremely valuable catalogue which accompanies the exhibition. It provides the very first comprehensive presentation of any collection of East Asian objects in Slovenia. Divided into several thematic sections, the exhibition catalogue reconstructs the perception of East Asian culture through the eyes of this famous traveller from Celje, presents Alma Karlin's collecting agenda, and analyses individual types of her collectibles in relation to various aspects of East Asian culture (Japanese lacquered objects, Japanese woodblock prints, fans, Chinese and Japanese textiles, miniature objects and East Asian postcards).