PREDAVANJE LAURENCEA COLA (1. marec 2018)

Na vabilo Roka Stergarja je v četrtek 1. marca na oddelku gostoval Laurence Cole, profesor avstrijske zgodovine na salzburški univerzi in eden vodilnih poznavalcev pozne Habsburške monarhije. Predaval je o odzivih na sarajevski atentat in začetek 1. svetovne vojne na Salzburškem, kar je tudi tema knjige, ki jo ravno zaključuje.

Laurence Cole je zgodovino študiral na Univerzi Oxford in European University Institute v Firencah. Poučeval je na Birkbeck College (London), Birmingham University in University of East Anglia. Od leta 2013 je profesor avstrijske zgodovine na Univerzi v Salzburgu. Doslej je objavil dve monografiji: Für Gott, Kaiser und Vaterland: Nationale Identität der deutschsprachigen Bevölkerung Tirols 1860-1914 (Frankfurt a.M., 2000) in Military Culture and Popular Patriotism in Late Imperial Austria, 1870-1914 (Oxford, 2014). Uredil je tudi tri pomembne zbornike: Different Paths to the Nation: Regional and National Identities in Central Europe and Italy, 1830-1870 (Basingstoke, 2007), The Limits of Loyalty: Imperial Symbolism, Popular Allegiances, and State Patriotism in the late Habsburg Monarchy (Oxford-New York, 2007) (z Danielom L. Unowskyjem) in Glanz – Gewalt – Gehorsam: Militär und Gesellschaft in der Habsburgermonarchie (1800-1918) (Essen, 2011) (s Christo Hämmerle in Martinom Scheutzem).