V seminarju iz zgodovine 1. svetovne vojne je na vabilo Roka Stergarja v sredo 16. maja gostoval Filip Hameršak, namestnik glavnega urednika Hrvaškega biografskega leksikona in eden vodilnih hrvaških raziskovalcev obdobja 1. svetovne vojne. Na predavanju, ki je bilo odprto za širšo strokovno javnost in dobro obiskano, je govoril o hrvaški avtobiografiki in odnosu do Avstro-Ogrske v času vojne.

Filip Hameršak je na Univerzi v Zagrebu diplomiral iz filozofije in primerjalne književnosti ter iz prava in doktoriral iz zgodovine. Napisal je več člankov na temo Hrvaške v 1. svetovni vojni, uredil spominske in propagandne objave iz tistega časa in bil koscenarist dokumentarnega filma Hrvatska u Prvom svjetskom ratu (Hrvatska radiotelevizija, 2014). Je avtor knjige Tamna strana Marsa – hrvatska autobiografija i Prvi svjetski rat (Naklada Ljevak, 2013), temeljne študije o avtobiografiki v času 1. svetovne vojne. Vodi tudi združenje Udruga 1914–1918, ki se ukvarja z dediščino 1. svetovne vojne, in ureja njen blog.