Back to top

Od 17. do 19. septembra 2018 smo na Oddelku za zgodovino in na Oddelku za geografijo FF UL organizirali poletno šolo Environmental History and Geography of Fresh Water Ecosystems, ki se je je udeležilo 12 študentk in študentov z Dunaja (BOKU) in 3 študentje naše fakultete. Prevladovali so magistrske udeleženke in udeleženci. Glavni cilji šole so bili (1) poglobiti razumevanje okoljskozgodovinskih rezultatov in metod dela, (2) pritegniti pozornost udeležencev na tiste pokrajinske preostanke preteklosti, ki so prisotni še danes, (3) ponuditi sveže hidrogeografske vpoglede ter (4) spodbujati interdisciplinarno in mednarodno sodelovanje udeležencev.

Šola je združila (1) predavanji v prostorih fakultete o hidrogeografiji in o okoljski zgodovini, (2) ogled Arhiva Republike Slovenije, vključno z rokovanjem z viri, in tamkajšnje predavanje o historični kritični metodi, (3) teren na vršaju Iške in na Ljubljanskem barju s predstavitvami tamkajšnje paleoekologije, okoljske zgodovine in hidrogeografije, (4) ogled Antonijevega rova v Idriji, tamkajšnje razstave v nekdanji talilnici živosrebrovih rud, predavanji v Idriji o zgodovini tamkajšnjega onesnaževanja voda kot posledica rudarstva in metalurgije ter o današnjih izzivih soočanja s preostanki preteklosti na področju voda na območju Idrije, (5) obisk tolminske ribogojnice s poudarkom na soški postrvi, (6) obisk Loga pod Mangartom s predstavitvijo tamkajšnjega drobirskega toka in sanacije struge Predelice ter obisk plazišča nad Mangartskim potokom, (7) ogled Cerkniškega jezera: muzeja Jezerski hram in izbranih točk na terenu s predstavitvami hidrogeografskih in okoljskozgodovinskih vsebin ter (8) ogled Županove jame, ki je poleg krasoslovnih vključeval mdr. okoljskozgodovinske poudarke. Program je na voljo tu.

Poletna šola je potekala v okviru CEEPUS mreže Ecology and Management of aquatic ecosystems in Central, East and Southeast Europe. Izvedbo so omogočili Central European Exchange Programme for University Studies, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, International Association for Danube Research, Arhiv Republike Slovenije in Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija. Vsem najlepša hvala!