Back to top

 

 

Prijava teme doktorske disertacije    

 

Rok in način prijave teme

 

Študent mora najkasneje do 21. decembra v drugem letniku študija prijaviti temo doktorske disertacije (velja za vpisane od 2013/14 dalje).

 

Študent prvega letnika prijavi temo doktorske disertacije do 1. junija tekočega študijskega leta (velja za vpisane pred 2013/14).

 

Študent odda prijavo teme v Referat za doktorski študij (3. stopnja) (RDrŠ).

 

Prijava teme doktorske disertacije poteka elektronsko, preko portala študentskega informacijskega sistema. Študent v VIS vstopa svojim uporabniškim imenom in geslom ter v levem meniju izbere zavihek »prijava teme«. 

 

Prijavo teme doktorske disertacije obravnava Senat FF na podlagi predloga Komisije za doktorski študij (KDRŠ).

 

Prijavne listine

 

Študent prijavo teme odda v Referat za doktorski študij (3. stopnja) (RDrŠ).

  Prijava teme doktorske disertacije mora obsegati:

  1. vlogo za sprejem/prijavo teme doktorske disertacije, ki mora vključevati osebne podatke študenta, podatke o mentorju in morebitnem somentorju ter njuno soglasje s prijavljeno temo, ime študijskega programa in področje, na katerem želi pridobiti doktorski naziv ter naslov predlagane doktorske disertacije v slovenskem in angleškem jeziku ter morebitni predlog pisanja doktorske disertacije v drugem jeziku;
  2. priloge:
  • življenjepis študenta, s poudarkom na njegovem delovanju na znanstvenem področju (strokovni življenjepis);
  • bibliografija študenta (seznam objavljenih znanstvenih, strokovnih, projektnih in drugih del);
  • soglasje komisije, pristojne za etiko, če je študent označil na vlogi, da je to potrebno;
  • dispozicija doktorske disertacije.

Celotna dokumentacija iz prejšnjega odstavka mora biti napisana v slovenskem jeziku. Če gre za študij tujih jezikov in književnosti, je lahko predlog teme (poleg v slovenščini) napisan tudi v tem jeziku.

Če prijava teme ni popolna Referat za doktorski študij študenta pozove, da jo v določenem roku dopolni, pri čemer rok za dopolnitev ne sme biti daljši od  enega leta. Če študent v določenem roku prijave ne dopolni, se prijava s sklepom zavrže.
 

 

Če študentu  ob potrjevanju študijskega programa še ni bil določen zunanji izbirni predmet, ga mora študent s soglasjem študijskega mentorja navesti ob vpisu v 2. letnik študija (velja za študente, vpisane od 2013/2014 dalje).      

Če študentu  ob potrjevanju študijskega programa še ni bil določen zunanji izbirni predmet, ga mora študent s soglasjem študijskega mentorja navesti ob prijavi teme doktorske disertacije študenta (velja za študente, vpisane pred 2013/2014).
 

Struktura, vsebina, obseg in jezik dispozicije doktorske disertacije 

 

Dispozicija doktorske disertacije mora biti napisana in urejena skladno s pravili za urejanje znanstvenih in strokovnih besedil na ustreznem oddelku Filozofske fakultete ter obsegati 3 do 5 tipkanih strani formata A4 (brez virov in kazala).

Dispozicija doktorske disertacije mora obsegati:

  • predlog naslova doktorske disertacije (v slovenskem in angleškem jeziku v skladu s priporočili in navodili za pisanje naslovov
  • znanstveno področje teme doktorske disertacije;
  • pregled ožjega znanstvenega področja in opis vsebine, ki jo bo študent obravnaval,
  • opredelitev raziskovalnega problema, ki obsega:

- prikaz dosedanjih raziskav na področju teme,

- jasno predstavljene hipoteze oziroma raziskovalna vprašanja s kratko obrazložitvijo,

- zasnovo raziskav in opis metod raziskovanja,

- opredelitev pričakovanih rezultatov in izvirni prispevek k znanosti,

- seznam relevantne literature s področja teme.

 

Če je študent ob prijavi teme doktorske disertacije predložil prošnjo za pisanje doktorske disertacije v tujem jeziku, mora biti dispozicija doktorske disertacije napisana tudi v tujem jeziku in prevedena v slovenščino.

 

 

Če je študent ob prijavi teme doktorske disertacije predložil prošnjo za pisanje doktorske disertacije v tujem jeziku, mora biti dispozicija doktorske disertacije napisana tudi v tujem jeziku in prevedena v slovenščino.  

Doktorsko disertacijo lahko študent  piše v angleškem jeziku, če so za to podani utemeljeni razlogi (tuj študent, tuj mentor, somentor ali član Komisije za spremljanje doktorskega študenta - KSDŠ).

V drugem tujem jeziku se lahko piše doktorska disertacija v okviru doktorskega študija tujega jezika oz. književnosti.  

Sklep o pisanju doktorske disertacije v tujem jeziku sprejme Senat UL na predlog Senata FF.  

Če je doktorska disertacija napisana v tujem jeziku, je študent dolžan napisati tudi uvod, zaključek in obsežen povzetek v slovenskem jeziku (v obsegu 10 odstotkov celotnega besedila) z uporabo ustreznega slovenskega strokovnega izrazja z znanstvenega področja doktorske disertacije.

Sklep o pisanju doktorske disertacije v tujem jeziku sprejme Senat UL na predlog Senata FF.

  
Soglasje komisije za etiko

 

Če vsebina in metode doktorske disertacije to zahtevajo, mora študent za izvedbo raziskave v okviru izdelave doktorske disertacije, pridobiti soglasje ustrezne komisije, pristojne za etiko.  

Pridobljeno soglasje komisije, pristojne za etiko, študent odda v Referat za doktorski študij praviloma ob prijavi teme.

Komisija za etiko Filozofske fakultete    

 

Ponovna prijava teme

 

Ponovna prijava teme se obračuna skladno točko 4.6. cenika. Pri izračunu stroškov opravljanja manjkajočih obveznosti študija se upošteva vrednost kreditnih točk (KT) posameznega predmeta/obveznosti in višino šolnine za letnik študijskega programa. Stroške opravljanja posameznega predmeta/obveznosti se izračuna tako, da se določi vrednost KT glede na višino šolnine posameznega letnika (ena KT se ovrednoti kot ena šesdesetina  šolnine), ki se pomnoži s številom KT predmeta/obveznosti (21. člen Pravilnika o prispevkih in vrednbotenju stroškov na UL)

Informacija oštevilu KT posameznih predmetov/obveznosti je tukaj