Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 



Napovednik dogodkov
Doc. dr. Jan Ciglenečki med prejemniki Valvasorjeve nagrade

V ponedeljek, 28. septembra 2020, so v Muzeju novejše zgodovine Slovenije slavnostno podelili Valvasorjeva odličja za leto 2019. Za projekte, ki so zaznamovali muzejsko delo v preteklem letu, jih podeljuje Skupnost muzejev Slovenije. Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke v letu 2019 je prejela avtorska skupina razstave Koptske tkanine iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije, v kateri je sodeloval tudi doc. dr. Jan Ciglenečki z Oddelka za filozofijo FF. Za odmevnost razstave v tujini je vodja avtorske skupine, mag. Darko Knez, prejel tudi nagrado ICOM Slovenija 2020 za delo na mednarodnem področju. Iskrene čestitke!
 
Slovenski slavistični kongres 2020

Slovenski slavistični kongres 2020 z naslovno temo Slovenski jezik in književnost v srednjeevropskem prostoru, ki naj bi se odvijal v Gradcu in Mariboru, bo zaradi nove koronavirusne bolezni potekal na svetovnem spletu preko aplikacije Zoom, in sicer 1., 2. in 3. ter 8. in 9. oktobra 2020. Zaradi neugodne epidemiološke slike in posledično zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja nove koronavirusne bolezni celodnevna strokovna ekskurzija v Radgonski kot 3. oktobra 2020 in vodeni kulturnozgodovinski ogled Gradca 10. oktobra 2020 odpadeta. Okrogla miza, predvidena v okviru ekskurzije 3. oktobra 2020, bo potekala ob istem času na svetovnem spletu preko aplikacije Zoom.

Program

 
Okrogla miza ob izidu knjige Kako spodbujati zaposlene

Vodje so nenehno pred izzivom, kako motivirati, usmerjati in razvijati svoje zaposlene. Vse pogosteje se dogaja, da so zaposleni tisti, ki si sami želijo osebnostnih in strokovnih sprememb ter izzivov. Zato bo na okrogli mizi tekla debata o številnih individualnih psiholoških metodah, posebej pa bodo poudarili tudi pomen strateškega umeščanja in uporabe teh metod v praksi. Vabljeni na okroglo mizo ob izidu knjige Kako spodbujati zaposlene, ki bo v knjigarni Konzorcij v ponedeljek, 5. oktobra 2020, ob 18.00 uri. Pogovarjale se bodo: dr. Eva Boštjančič, Oddelek za psihologijo FF, Tamara Valenčič, samostojna strateška svetovalka in Nastja Cindy Zupančič, dipl. psih., Toyota Adria d. o. o.

Knjigo Kako spodbujati zaposlene lahko kupite v Knjigarni Filozofske fakultete. Na predstavitev se je potrebno predhodno prijaviti.


 
Evropska listina o regionalnih in manjšinskih jezikih

Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1198. sestanek, ki bo v ponedeljek, 5. oktobra 2020, ob 18.00 uri (pred. 325). Na temo Evropska listina o regionalnih in manjšinskih jezikih bo predavala doc. dr. Nataša Gliha Komac, znanstvena sodelavka na Inštitutu Frana Ramovša za slovenski jezik ZRC SAZU.

Več

 
Predstavitev spletne strani Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji

Oddelek za azijske študije FF prisrčno vabi na uradno predstavitev spletne strani Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji. Virtualni dogodek bo potekal v četrtek, 8. oktobra 2020, od 13.00 do 14.00 ure preko platforme Zoom. Prijavo na dogodek lahko oddate na tej povezavi do srede, 7. oktobra 2020. Spletna stran Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji je poleg podatkovne baze eden od pomembnih doprinosov projekta Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji: vpetost slovenskega prostora v globalno izmenjavo predmetov in idej z Vzhodno Azijo, ki ga v sodelovanju s projektnimi partnerji (ZRS Koper in Slovenski etnografski muzej) izvajajo na Oddelku za azijske študije FF. Poleg že omenjenih partnerjev v projektu sodelujejo tudi Narodni muzej Slovenije, Pokrajinski muzej Celje in Pomorski muzej »Sergej Mašera« Piran. Projekt financira Javna agencija za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS).

Več

 
Projekt Kako si?

Društvo študentov psihologije tudi letos v okviru dneva duševnega zdravja pripravlja projekt Kako si?. Tema letošnjega projekta je družina, projekt pa bo potekal od 8. do 15. oktobra 2020. Vabljeni!

Več

 

Novosti Znanstvene založbe FF

Urška Valenčič Arh, Irena Samide (ur.): 100 let germanistike na Slovenskem (Historia Facultatis)

Monografija 100 let germanistike na Slovenskem prinaša celovit pregled razvoja germanistike na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Prva predavanja na germanski filologiji so se začela leta 1920. Monografija je razdeljena na tri dele. Prvi del, historia, prinaša poglobljeno zgodovino oddelka o prvih dvajsetih letih germanistike, ki jih je krojil nestor germanistike Jakob Kelemina. V nadaljevanju je predstavljen razvoj oddelka po letu 1945. Nekdanji Seminar za germansko filologijo se je sčasoma preoblikoval v Oddelek za germanske jezike in književnosti in leta 1998 dokončno v Oddelek za germanistiko z nederlandistiko in skandinavistiko. Drugi del monografije, praesentia, se posveča razvoju posameznih kateder, lektoratoma za nizozemski in švedski jezik ter prikazu knjižnice. Poleg predavateljic in predavateljev od ustanovitve oddelka do danes so zajeti tudi projekti, mednarodne povezave in obštudijsko delovanje študentk in študentov. Tretji del, memoria, je namenjen vsem, ki so v svojih spominih obudili ali soustvarjali študij germanistike v preteklosti.

Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF ali do nje prosto dostopate na E-portalu ZZFF.

Andrea Leskovec: Vergangenheitsbewältigung. Deutschprachige Literatur und Nationalsozialistische Vergangenheit (Učbeniki FF)

Se je mogoče spoprijeti s preteklostjo? Učbenik s pomočjo besedil, ki so nastala po letu 1945, pokaže, kako se je nemškojezična literatura spopadala z zapuščino nacionalsocializma od konca druge svetovne vojne.

 Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF.

Prenovljena knjižnica Oddelka za geografijo FF

Na Oddelku za geografijo FF so v petek, 11. septembra 2020, uradno odprli prenovljeno knjižnico, ki študentkam in študentom omogoča prosti dostop do gradiva in nekaj dodatnih čitalniških mest.

Več


Foto: Lucija Miklič Cvek
 
Uspešno zaključeni Rostoharjevi dnevi 2020

24. in 25. septembra 2020 so na Oddelku za psihologijo FF potekali Rostoharjevi dnevi, ki so bili letos posvečeni psihološkim pogledom na pandemijo novega koronavirusa. Srečanja se je udeležilo čez 150 udeležencev. Sodelujoči so imeli priložnost spoznati ugotovitve 22 znanstvenih in strokovnih raziskav, ki jih je skupaj oblikovalo 53 avtorjev. Na treh okroglih mizah je sodelovalo kar 16 gostov, ki so z veseljem delili svoje izkušnje iz časa epidemije z udeleženci.

Več

 

Sprejem za tuje študentke in študente na izmenjavi
 

Na fakulteti bomo kljub negotovim razmeram v zimskem semestru gostili okoli 60 študentk in študentov, ki so prišli na izmenjavo. Zanje smo v torek, 29. septembra 2020, pripravili srečanje, ki je potekalo v kombinirani obliki v živo in po Zoomu za tiste, ki se srečanja niso uspeli udeležiti v živo. Študentke in študente je pozdravila prodekanja FF, izr. prof. dr. Katja Vintar Mally, nato pa smo jim predstavili fakulteto ter jih seznanili s storitvami, povezanimi s študentskim življenjem v Ljubljani. Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki obeh mrež študentskih Erasmus sekcij ter tutorke in tutorji za tuje študentke in študente. Vsem študentkam in študentom želimo uspešno izmenjavo ter dober začetek študijskega leta.

Posvet ob 80-letnici zaslužne prof. ddr. Barice Marentič Požarnik

Oddelek za pedagogiko in andragogiko ter Center za pedagoško izobraževanje FF sta v sredo, 30. septembra 2020, pripravila posvet ob 80-letnici zaslužne prof. ddr. Barice Marentič Požarnik z naslovom Vloga humanističnega pristopa v izobraževanju in raziskovanju: za boljšo kakovost učenja in poučevanja. Sodelujoči na posvetu so predstavili raziskave in razmisleke na področju razvijanja in uveljavljanja humanistične in kognitivno konstruktivistične paradigme v izobraževanju in vzgoji. Zasl. prof. ddr. Marentič Požarnik želimo vse dobro!
 
Pregled medijskih objav

Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Nekaj objav izpostavljamo spodaj.
 
Humanistične vede terjajo čas, vdano potrpljenje in spoštljiv posluh (pogovor z doc. dr. Luko Repanškom, Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje FF, Delo – Sobotna priloga, 26. 9. 2020)

Novi koronavirus je pustil močan pečat na vseh področjih našega življenja (pogovor z asist. Žanom Lepom, Oddelek za psihologijo FF, o Rostoharjevih dnevih, TV Slovenija 1, Odmevi, 25. 9. 2020)

Zgodovina ne umre nikoli (prispevek zasl. prof. ddr. Rudija Rizmana, Oddelek za sociologijo FF, ob uprizoritvi gledališke predstave Matjaža Zupančiča z naslovom Nova rasa v gledališkem listu SNG Drama Ljubljana)

 
Od 21. do 25. 9. 2020 je v organizaciji Knjigarne FF potekal Ciklus besednih postaj. Delimo posnetek prvega pogovora: Miha Kovač, Berem, da se poberem. 10 razlogov za branje v digitalnih časih.
 
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si