Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 



Napovednik dogodkov
Raziskovanje je pustolovščina za um

Danes, 24. aprila 2020, ob 17.40 uri (TV SLO 1) vabimo k ogledu dokumentarnega filma Raziskovanje je pustolovščina za um, ki je nastal v okviru EU projekta Evropska noč raziskovalcev Humanistika, to si ti!. FF je skupaj s 14 fakultetami in umetniškimi akademijami UL predstavila raziskovalke in raziskovalce z zelo različnih raziskovalnih disciplin. Vabljeni k ogledu.
 
Telesa in pripovedi: konstruiranje urbanih prostorov

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vabi na spletno predavanje, ki bo v sredo, 29. aprila 2020, ob 9.40 uri. Gostili bodo etnomuzikologa Heikkija Uimonena (Filozofska fakulteta, Univerza vzhodne Finske). Predavanje z naslovom Telesa in pripovedi: konstruiranje urbanih prostorov bo potekalo na tej povezavi. Predavanje bo v angleškem jeziku.
 
»Občutiti-misliti s svetovi«: Prepletanje raziskovalnih izkušenj in doživljanja vsakdana pri upravljanju zaščitenih območij

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vabi na spletno predavanje »Občutiti-misliti s svetovi«: Prepletanje raziskovalnih izkušenj in doživljanja vsakdana pri upravljanju zaščitenih območij, ki ga bo v sredo, 29. aprila 2020, ob 11.00 uri izvedel Francisco Gelves-Gomez. Predavanje v angleškem jeziku bo potekalo na tej povezavi.

Več

 
Pedagoška usposabljanja v sklopu projekta Inovativno učenje in poučevanje v visokem šolstvu (INOVUP)

Vabljeni na pedagoška usposabljanja v sklopu projekta INOVUP. Njihov namen je izboljšati kakovost visokošolskega izobraževanja v Sloveniji z uvedbo prožnejših, sodobnih, inovativnih oblik učenja in poučevanja.

Prihajajoča pedagoška usposabljanja na daljavo (prijava s klikom na naslov):

Kako kakovostno izvajati študij na daljavo in preživeti? (izr. prof. dr. Marko Radovan);
Bo še kdaj tako, kot je bilo? Vpliv trenutne krize in izolacije na prakso, pojmovanje in odnos do rabe sodobnih tehnologij v visokošolskem izobraževanju (izr. prof. dr. Damijan Štefanc);
Izobraževanje na daljavo in avtorske pravice (dr. Maja Bogataj Jančič).


Več o INOVUP aktivnostih si lahko preberete na spletni strani.
Novosti Znanstvene založbe FF

Thorstein Veblen: Teorija brezdelnega razreda (urednik: Primož Krašovec; prevod: Marko Bauer)

Thorstein Veblen (1857–1929) je bil ameriški sociolog in ekonomist, ki se je ukvarjal predvsem z vprašanji organizacije delovnega procesa in prostega časa (predvsem potrošnje). Na začetku profesionalne kariere je učil na elitni Univerzi v Chicagu in nekoliko manj elitni Univerzi v Missouriju, leta 1917 pa se je preselil v Washington ter se posvetil političnemu delovanju, predvsem kritiki vojne in iskanju načinov povojne obnove in zagotavljanja miru. Njegove knjige, med katerimi je najbolj znana ravno Teorija brezdelnega razreda, so močno vplivale na razvoj institucionalne ekonomske teorije ter različnih smeri sociologije, predvsem kulturnih študij in ekonomske sociologije, medtem ko je njegova študija Theory of business enterprise ena od ključnih referenc akceleracionizma.

Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF ali do nje prosto dostopate na portalu E-knjige ZZFF.

 
 
 
Agnes Pisanski Peterlin, Tamara Mikolič Južnič (ur.): Academic writing from cross-cultural perspectives: Exploring the synergies and interactions (Uporabno jezikoslovje in prevodoslovje)

Pričujoča knjiga je sad plodnega sodelovanja več raziskovalcev. Ker se zanimanje za akademski diskurz v Sloveniji, pa tudi v širši regiji, povečuje in se pojavljajo skupne raziskovalne paradigme, ki upoštevajo medkulturne stike v akademskem kontekstu, je pomembno ustvarjanje priložnosti za sodelovanje med učenjaki iz različnih jezikovnih okolij. S tem zbornikom smo takšno priložnost želeli zagotoviti z združitvijo raziskovalcev, ki preučujejo različne jezikovne kombinacije. Osrednja in ponavljajoča se tema zvezka je dinamičen razvoj konvencij o akademskem diskurzu s pomočjo medjezikovnih stikov pretežno v slovenščini, v širši regiji pa tudi v hrvaščini in srbščini.

Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF  ali do nje prosto dostopate na E-portalu ZZFF.
Sejem s kavča in Noč knjige

Javna agencija za knjigo RS in Pisarna Ljubljane, Unescovega mesta literature v sodelovanju z več kot 50 založniki vabijo na Sejem s kavča, spletni knjižni sejem, ki traja od 23. do 26. aprila 2020. Na sejmu s ponudbo knjig Znanstvene založbe FF sodeluje tudi Knjigarna FF. V Noči knjige sta se v organizaciji Knjigarne FF odvila tudi dva knjižna dogodka, ki sta bila zaradi razmer prestavljena na splet: Staroangleška pesnitev Bitka pri Brunanburgu in pogovor o Edith I. Södergran (1892–1923), pesnici švedskih korenin s Finske.
 
Kako se spopadati s stresom v času pandemije?

Izr. prof. dr. Eva Boštjančič z Oddelka za psihologijo FF je včeraj za zaposlene na FF pripravila spletno delavnico Učinkovito spoprijemanje s stresom v obdobju pandemije. Posnetek delavnice si lahko še en teden ogledate na tem naslovu. Geslo za vstop v spletno delavnico je: 4z&+6.W8. Kolegici Evi Boštjančič se najlepše zahvaljujemo za inspirativno predavanje.
 
Pregled medijskih objav v zvezi s koronavirusom

Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih dogajanje v zvezi s koronavirusom komentirajo profesorji in profesorice, raziskovalke in raziskovalci s FF. Nekaj povezav iz medijev pa objavljamo spodaj:
 
- izr. prof. dr. Eva Boštjančič: Osamljenost pri delu doma (Prvi program Radia Slovenija, 14. 4. 2020)
- doc. dr. Simon Hajdini: MAD 2.0 (delo.si, 14. 4. 2020);
- doc. dr. Dan Podjed: Antropologija med štirimi stenami (19. 4. 2020, 3. program Radia Slovenija – program Ars)
- prof. dr. Miha Kovač: Celovec, Trst, Ljubljana: Skupna oddaja o knjigah in pandemiji (3. program Radia Slovenija – program Ars, 20. 4. 2020);
- prof. dr. Rajko Muršič, prof. dr. Svanibor Pettan in doc. dr. Igor Vidmar: Glasba v družbenih spremembah (Prvi program Radia Slovenija, 21. 4. 2020);
- prof. dr. Rajko Muršič: Nič ne more nadomestiti pristnega stika med ljudmi (Delo, 23. 4. 2020).
 
Ob stoletnici FF smo se pogovarjali z nekdanjimi dekani in dekanjami. Objavljamo pogovor s prof. dr. Božidarjem Jezernikom, ki je bil dekan FF v letih od 2003 do 2007.
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si