Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 




Napovednik dogodkov


 
Mednarodna poletna šola o Li Zehouju in sodobni kitajski filozofiji

Od 16. do 20. junija 2022 bo oddelek za azijske študije FF v glavnem poslopju Univerze v Ljubljani organiziral mednarodno poletno šolo za doktorske študentke in študente o Li Zehouju in sodobni kitajski filozofiji.

Vse informacije najdete na spletni strani poletne šole.
 
Doživite zgodbe iz davnine v Botaničnem vrtu Univerze v Mariboru

Oddelek za arheologijo na Filozofski fakulteti UL vabi na dogodek »Doživi zgodbe iz davnine. Naj nekdanje pokrajine zaživijo tudi s pomočjo virtualne resničnosti", ki se bo odvil 18.6.2022 med 18. in 20. uro v Botaničnem vrtu Univerze v Mariboru v Pivoli pri Mariboru.
V sklopu dogodka se boste lahko udeležili vodstva po arheološkem parku, si ogledali arheološko
razstavo ter doživeli skok v preteklost s pomočjo virtualne resničnosi.
Dogodek je del programa Poletne muzejske noči in Evropskih dnevov arheologije v Botaničnem
vrtu. Celoten program Poletne muzejske noči si lahko ogledate na spletnih straneh
Botaničnega vrta Univerze v Mariboru, vse dogodke Evropskih dni arheologije pa na spletni
strani Arheoportala.

 Vljudno vabljeni!

Predavanje o Gandijevi doktrini

Oddelek za azijske študije FF v soorganizaciji z Inštitututom za filozofske študije ZRS Koper
vabi na predavanje prof. Purushottame Bilimorie z naslovom "Jaina vow of ahiṃsā, normative nonviolence and Gandhi’s Satyāgraha", ki bo v ponedeljek 20.6. ob 18. uri v predavalnici 119 na Filozofski fakulteti UL.

Povzetek predavanja in življenjepis predavatelja sta v priponki.



 
Predavanje prof. dr. Marka Špikića: Transformacije zgodovinskih mest kot konservatorski problem
 
Oddelek za umetnostna zgodovino Filozofske fakultete v ponedeljek, 20. junija 2022 v okviru poletne šole vabi na predavanje z naslovom Transformations of Historic Towns as a Conservation Problem, v prevodu 
Transformacije zgodovinskih mest kot konservatorski problem. Predaval bo prof. dr. Marko Špikić s Filozofske fakultete Univerze v Zagrebu. 

Predavanje v angleškem jeziku bo potekalo v predavalnici 343 in bo odprto tudi za zunanje obiskovalce.

Razstava Potujoči VAZ v Slovenskem etnografskem muzeju

Oddelek za azijske študije Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani in Slovenski etnografski muzej (SEM) vabita  na odprtje panojske razstave Potujoči VAZ. Otvoritev bo v v torek, 21. junija 2022, ob 11. uri,  v Slovenskem etnografskem muzeju (vrt pred Kavarno SEM) na Metelkovi 2 v Ljubljani. Goste bodo nagovorili gospa Natalija Polenec, direktorica SEM, mag. Ralf Čeplak Mencin, kustos za azijske zbirke v SEM in prof. dr. Nataša Vampelj Suhadolnik z oddelka za azijske študije FF, vodja projekta VAZ.

Sledil bo ogled krajšega filma o golobjih piščalih, pogovor o Ivanu Skušku, obiskovalce pa po prof. dr. Vampelj Suhadolnikova popeljala na vodeni ogled po kitajski zbirki SEM na stalni razstavi Med naravo in kulturo (razstavna hiša SEM). 

Dogodek bo potekal v okviru Evropske noči raziskovalcev 2022–2023. 

Zaključna predstavitev rezultatov poletne šole "Dediščina v mestu: antagonizmi, prisvajanja in dediščinske skupnosti"

Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete vabi v četrtek, 23. junija 2022, ob 17. uri, v predavalnico 343 na zaključno predstavitev rezultatov poletne šole Dediščina v mestu: antagonizmi, prisvajanja in dediščinske skupnosti.
 
Poletno šolo organizira Filozofska fakulteta v času od 20. do 24. junija 2022 v okviru Interdisciplinarnega medfakultetnega inštituta za trajnostno varstvo dediščine. Mentorji iz štirih oddelkov Filozofske fakultete in Fakultete za arhitekturo se bodo skupaj z udeleženci različnih profilov ukvarjali s prostorom med Križankami in Trnovim. Zanimali jih bodo sprememba forme in funkcije posameznih delov mesta skozi zgodovino, vpliv sprememb na individualnih objektih na urbanistično celoto in vpliv sodobnega razvoja na rabo in ohranjanje dediščine. Interdisciplinarno zasnovana skupina bo vrednotila prostor in dediščino z različnimi metodološkimi pristopi in s pomočjo sodobnih GIS orodij.
 



Novičnik

Predstavitev nove pesniške zbirke Borisa A. Novaka

V atriju ZRC SAZU je bila predstavljena pesniška zbirke z naslovom Svoboda je glagol prof. dr. Borisa A. Novaka. Knjigo je s podporo ZRC SAZU izdala založba Goga. Pogovor je vodil dr. Oto Luthar, zgodovinar in direktor ZRC SAZU. 
 
Pri Gogi je s podporo Evropske komisije obenem izšel tudi izbor odlomkov iz Novakovega epa Vrata nepovrata v angleškem prevodu, naslovljenem The doors of no return: fragments from an epos. Pesmi sta prevedla avtor in ameriški prevajalec Michael Biggins, spremno besedo pa je napisal prof. dr. Janez Vrečko.  

 

Otvoritev razstave "Mačke" v galeriji Peti štuk

Dekanja Filozofske fakultete je otvorila novo razstavo galerije Peti štuk na temo mačk akademske slikarke Pšenice Kovačič.
Razstava sodi v okvir projekta Evropska noč raziskovalcev Humanistika, to si ti!, ki ga financira Evropska unija.
Likovna dela bodo na ogled do sredine avgusta.

Lepo vabljeni.

Filozofska fakulteta koordinatorica projekta Erasmus+: Literatura v praksi: strokovni izzivi branja, prevajanja in založništva v digitalni dobi (Litprax)

Katedri za španski jezik in za književnost oddelka za romanske jezike in književnosti sta bili v sodelovanju z mednarodnimi partnerji uspešni na razpisu Erasmus+ KA220-HED in pridobili sredstva za izvedbo projekta Literatura v praksi: strokovni izzivi branja, prevajanja in založništva v digitalni dobi, skrajšano Litprax. Osnovna cilja projekta sta razvijanje in krepitev bralnih kompetenc in pridobivanje prevajalskih veščin in strokovnih znanj s področja založništva. Koordinatorica projekta je izr. prof. dr. Maja Šabec, partnerske inštitucije pa so Univerza v Novem Sadu (Srbija), Zahodna Univerza v Timišvaru (Romunija), Španski nacionalni znanstvenoraziskovalni svet (CSIC) in slovenska založba Malinc. Projekt bo trajal 30 mesecev (januar 2022–junij 2024), njegov proračun znaša 300.000 evrov.
 
Ustanovitev lektorata za srbski jezik

Dekanja Filozofske fakultete v Novem Sadu prof. dr. Ivana Živančević Sekeruš in
dekanja Filozofske fakultete v Ljubljani prof. dr. Mojca Schlamberger Brezar sta s podpisom pogodbe slavnostno otvorili lektorat za srbski jezik.

 

Izobraževalno srečanje v okviru jezikovnih tečajev in poletnih šol CPI

Na Filozofski fakulteti so se v sredo, 15. junija, na izobraževalnem srečanju zbrali predavatelji in predavateljice na jezikovnih tečajih in poletnih šolah Centra za pedagoško izobraževanje. Delavnico na temo pluralističnih pristopov k poučevanju tujih jezikov je izvedla izr. prof. dr. Nataša Pirih Svetina z oddelka za slovenistiko na Filozofski fakulteti. Celoletni jezikovni tečaji se do jeseni poslavljajo, pred nami pa so poletne šole tujih jezikov. 

 

Pregled medijskih objav

Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih sodelujejo zaposleni na FF. Nekaj objav izpostavljamo spodaj:

Obrazi Avenija: Za to, da lahko opravljamo tlako, še plačujemo; intervju z izr. prof. dr. Danom Podjedom z oddelka za antropologijo na FF;

Primorski dnevnik: Ženske prehajajo mejo; prispevek o predstavitvi v Tržaškem knjižnem središču – slovenski prevod knjige  prof. dr. Marte Verginella z oddelka za FF z naslovom Ženske in meje med preteklostjo in koronavirusom.
Facebook
LinkedIn
Instagram
Twitter
YouTube
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si