Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 



Napovednik dogodkov
Liber.@c 2020: Knjige z vrta. Po spletnih stopinjah v mesto

Med 18. in 24. majem 2020 bo v organizaciji FF potekal sejem akademske knjige Liber.ac 2020. Ker se v letošnjem maju v mestu ne bomo mogli družiti v obsegu, kot bi si želeli, smo letošnjo prireditev preselili v virtualno okolje. Tako smo pripravili Liber.@c 2020: Knjige z vrta. Po spletnih stopinjah v mesto.

Prvi del, Knjige z vrta, se nanaša na spletni knjižni sejem, ki bo trajal od 18. do 24. maja in bo v čim širši meri povezal založnike akademskih knjig. Namesto v Foersterjevem vrtu bo tako knjige mogoče kupiti v spletnem vrtu. Založbe bodo spletne stojnice odprle v ponedeljek, 18. maja, ob 9.00 uri.

V drugem delu, ki smo ga poimenovali Po spletnih stopinjah v mesto, pa bo oder prav tako zamenjal splet. Z »jagodnim izborom« skrbno izbranih spletnih spremljevalnih dogodkov vas bomo popeljali na arheosprehod in na ogled ljubljanskih invazivnih rastlin, spoznali bomo prostorsko sintakso Emone in si ogledali razstavo fotografij, pogovarjali se bomo o digitalnih sledeh, prisluhnili orglicam na pariških ulicah in še in še. Spremljevalni program se bo na spletni strani sejma odvrtel v dneh od 19. do 21. maja.
Vabljeni k obisku sejma in spremljanju dogodkov.

Več na spletni strani in na FB-strani sejma
Simpozij: Vsakdanje življenje v času epidemije: Nove izkušnje, etnografija in refleksija

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vabi na simpozij z naslovom Vsakdanje življenje v času epidemije: Nove izkušnje, etnografija in refleksija. Simpozij bo potekal prek Zooma v torek, 19. maja 2020, od 9.00 ure dalje. Udeležba je prosta, prijave na simpozij sprejemajo na naslovu eika@ff.uni-lj.si.

Program

 
Konferenca Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika 2020 (24.–25. september 2020)

Slovensko društvo za jezikovne tehnologije (SDJT), Center za jezikovne vire in tehnologije UL (CJVT), Inštitut za novejšo zgodovino (INZ) ter raziskovalni infrastrukturi CLARIN.SI in DARIAH-SI bodo 24. in 25. 9. 2020 organizirali konferenco Jezikovne tehnologije in digitalna humanistika. Rok za oddajo prispevkov za konferenco je podaljšan do 1. junija 2020, po potrebi bodo konferenco izvedli virtualno (v tem primeru bo konferenca brezplačna za vse avtorje prispevkov in vse udeležence), zbornik pa bo v vsakem primeru objavljen v skladu s predvideno časovnico.

Več informacij

 
Mednarodna raziskava o uporabi digitalne tehnologije v humanistiki

Oddelek za geografijo, s sodelavci z Oddelka za pedagogiko in andragogiko ter Oddelka za filozofijo FF, vabi k dejavni vključitvi v mednarodno raziskavo o uporabi digitalne tehnologije v humanistiki. Anketo izvajajo v sklopu Erasmus+ projekta HUM@N – Digital Transformation in Humanities. Anketa je v angleškem jeziku, a raziskovalci spodbujajo, da svoje opisne odgovore podate tudi v slovenščini. Vabljeni k sodelovanju.

Več

 
Mednarodna raziskava: Učinkovito prilagajanje ukrepov posameznikom v času težkih okoliščin

V mednarodni raziskavi Učinkovito prilagajanje ukrepov posameznikom v času težkih okoliščin se na UL (vodja: doc. dr. Boštjan Bajec, Oddelek za psihologijo FF) in Univerzi v Siegnu ukvarjajo s tem, kako učinkovito prilagajati ukrepe posameznikom v času težkih okoliščin, kakršna je trenutna epidemija koronavirusa. V ta namen preizkušajo različne dnevne predloge in sporočila, ki so lahko v pomoč, da ostanemo čim bolj zadovoljni (ukrepi niso namenjeni pomoči pri hujših stiskah – v primeru teh se obrnite po pomoč). Če vas sodelovanje v raziskavi zanima, lahko izpolnite nekaj vprašalnikov na spletni strani. Hvala za sodelovanje.

Več
Raziskovanje na FF, povezano s covidom-19

Raziskovalke in raziskovalci s FF sodelujejo v raziskovalnih projektih in programih, ki se dotikajo raziskovanja novega koronavirusa. Objavljamo predstavitve posameznih raziskovalnih programov in projektov, ki trenutno potekajo na fakulteti.

- Uporabna razvojna psihologija (vodja: prof. dr. Maja Zupančič, Oddelek za psihologijo)

Več

 
Pregled medijskih objav v zvezi s koronavirusom

Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih dogajanje v zvezi s koronavirusom komentirajo profesorji in profesorice, raziskovalke in raziskovalci s FF. Nekaj povezav iz medijev pa objavljamo spodaj:
 
- prof. dr. Milica Antić Gaber: Ženske v času pandemije in po njej: Nismo vsi v »enakih čolnih« (Dnevnik – Dnevnikov objektiv, 25. 4. 2020);
- zasl. prof. dr. Ljubica Marjanovič Umek: Socialni eksperiment: šest mesecev v osami (Delo, 9. 5. 2020);
- prof. dr. Rajko Muršič: Iz sistema hierarhičnega urejanja odnosov izhajajo vse tegobe tega sveta (Val 2020, 10. 5. 2020);
- prof. dr. Rajko Muršič: Kulturni antropolog Rajko Muršič: »Maske niso naša usoda!« (www.metropolitan.si, 11. 5. 2020);
- prof. dr. Roman Kuhar, prof. dr. Slavoj Žižek: Na novo o človekovem obstoju (Nedeljski dnevnik, 13. 5. 2020).

 
Pogovor s predavateljema sodobne zgodovine na Oddelku za zgodovino FF izr. prof. dr. Kornelijo Ajlec in prof. dr. Božom Repetom o širših vprašanjih vzrokov za drugo svetovno vojno, poteku, posledicah in slovenski vpetosti v mednarodne dogodke. Pogovor je na daljavo povezoval izr. prof. dr. Bojan Balkovec.
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si