Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 



Napovednik dogodkov
Dan za romanski jezik: romunščina

Oddelek za romanske jezike in književnosti FF vabi na Dan za romanski jezik: romunščina, ki bo v ponedeljek, 13. januarja 2020, ob 18.00 uri (pred. 13). Lekt. dr. Ioana Jieanu bo priredila mini tečaj romunščine, doc. dr. Agata Šega bo povedala nekaj o razvoju in značilnostih tega jezika. Ob 18.45 uri sledi predavanje dr. Lidije Dimkovske Sodobna romunska književnost v slovenskem prevodu, nato pa pogovor o vsem videnem in slišanem ob romunskih dobrotah in glasbi. Ob 19.45 uri bo na ogled dokumentarni film Neukročena Romunija o naravnih lepotah te dežele (v romunščini z angleškimi podnapisi). Prireditev bo spremljala razstava romunskih knjig, ki jo bo pripravila Marjeta Prelesnik Drozg.
 
Kaj je novega pri starih rečeh ali nekaj svežih etimoloških razlag

Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1194. sestanek, ki bo v ponedeljek, 13. januarja 2020, ob 18.00 uri (pred. 325). Na temo Kaj je novega pri starih rečeh ali nekaj svežih etimoloških razlag bo predaval prof. dr. Marko Snoj, Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU in Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje FF.
 
Gostujoči predavanji enega vodilnih strokovnjakov za področje balkanskega jezikoslovja

Oddelek za klasično filologijo FF v dneh od 13. do 16. januarja 2020 vabi na dogodke, povezane z jezikoslovjem balkanskih jezikov in grščine, pa tudi slovenščine. V teh dneh bo Ljubljano obiskal eden vodilnih strokovnjakov za področje balkanskega jezikoslovja, Brian D. Joseph (Ohio State University). Na FF bo imel s tega področja dve predavanji, in sicer:

- v ponedeljek, 13. januarja 2020, ob 9.40 uri (pred. 5): Izposojenke ERIC na Balkanu: rekonstrukcija zgodovinskih sociolingvističnih razmer na podlagi izposojenk;

- v ponedeljek, 13. januarja 2020, ob 12.30 uri (pred. 6): O naravi jezikoslovne primerjave.
Predavanji bosta v angleškem jeziku.

 
Delavnica Grščina in slovnični spol

V torek, 14. januarja 2020, ob 17.00 uri (Modra soba) bodo na Oddelku za klasično filologijo FF na delavnici Grščina in slovnični spol naslovili – z vidika jezikoslovja grškega jezika ‒ vprašanje slovničnega spola. Na delavnici bosta poleg Briana Josepha nastopila tudi Mark Janse (Univerza v Gentu in Harvardska univerza) ter Spyridoula Varlokosta (Univerza v Atenah). Ideja za organizacijo dogodka se je porodila iz dejstva, da so prav starogrški misleci v zahodno slovnično tradicijo uvedli pojme moškega, ženskega in srednjega (slovničnega) spola in naslovili nekatera od vprašanj, ki ohranjajo aktualnost tudi dandanes.
V četrtek, 16. januarja 2020, bo ob 11.20 uri (pred. 345) imel Mark Janse še predavanje o prevajanju Biblije, naslovljeno Božje zapovedi: prevajalska poetika Septuaginte in drugih prevodov grške Biblije.
Dogodka bosta potekala v angleškem jeziku.

 
Konferenca Pogledi na grško jezikoslovje

V sredo, 15. januarja 2020, bo Cankarjev dom (CD) v okviru festivala Na Olimpu gostil dogodek, posvečen grškemu jeziku in njegovi dolgi zgodovini. Na konferenci Pogledi na grško jezikoslovje, ki jo pripravlja CD v sodelovanju z Oddelkom za klasično filologijo ter Oddelkom za primerjalno in splošno jezikoslovje FF, bo nastopila vrsta mednarodnih strokovnjakov s področja grškega jezika. Med njimi bodo Brian D. Joseph (Ohio State), Geoffrey Horrocks (Cambridge), Mark Janse (Gent & Harvard) ter Spyridoula Varlokosta (Atene), ki bodo skupaj z drugimi vabljenimi govorci iz Slovenije in tujine predstavili vsak svoj vidik raziskovanja grškega jezika. Konferenca se bo dotaknila pomena grščine za moderno jezikoslovje ter različnih vidikov njenega preučevanja, vključno s področjem nevrolingvistike in umetne inteligence. Vstop je prost (vstopnice so na voljo v Informacijskem središču CD).
Program

Foto: Andrej Peunik / MGML

 
Novosti Znanstvene založbe FF

Dušan Nečak, Tone Smolej, Kornelija Ajllec, Peter Mikša, Barbara Šatej: Zgodovina Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani

Če je kakšen jubilej izziv za pogled nazaj, je to zagotovo 100-letnica. Zato so se avtorici in avtorji radi odzvali vabilu vodstva fakultete, naj napišejo »zgodovino« FF UL. Sodelovali so štirje zgodovinarji in literarni zgodovinar, kar se kaže tudi v pluralnem metodološkem pristopu k naslovni tematiki. Vsebina knjige, ki je zasnovana kronološko-deskriptivno, prinaša veliko novega, kar so avtorji odkrili v še neobdelanih arhivskih virih.
Knjigo lahko kupite in prelistate tukaj. Do nje pa lahko tudi prosto dostopate na tej povezavi.

Druge tedenske novosti Knjigarne FF si lahko ogledate tu.

 
Razstava: Rimska vojaška diploma z Vičave na Ptuju

Oddelek za zgodovino FF, Programska skupina Slovenska zgodovina, Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Center za preventivno arheologijo vabijo k ogledu razstave z naslovom Rimska vojaška diploma z Vičave na Ptuju. Razstava je posvečena izjemni najdbi rimske vojaške diplome, rekonstrukciji in intepretaciji ohranjenega besedila ter osvetlitvi njenega pomena za rimsko vojaško zgodovino. Razstava je v prostorih Oddelka za zgodovino odprta do 20. februarja 2020.

Več

 
Klara Gönc Moačanin (1953–2019)

Katedra za indoevropsko primerjalno jezikoslovje Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje FF sporoča žalostno vest, da je 9. oktobra 2019 v Zagrebu umrla indologinja mag. Klara Gönc Moačanin (rojena 29. aprila 1953 v Lendavi). Kot višja lektorica je dolga leta delovala na Oddelku za indologijo in študije Daljnega vzhoda (Odsjek za indologiju i dalekoistočne studije) na Filozofski fakulteti Univerze v Zagrebu, na FF UL pa je pomemben pečat pustila kot honorarna sodelavka Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje, kjer je med letoma 1991 in 1995 vodila vaje pri pouku sanskrta. Spominjamo se je kot izredno dejavne raziskovalke na področju staroindijske književnosti, zlasti dramatike, kot prevajalke iz sanskrta, angleščine, francoščine in madžarščine, predavateljice sanskrtske gramatike in klasične staroindijske ter novoindijske in dravidske književnosti, zgodovine Indije, indijske umetnosti kot tudi teorije in praks azijskega gledališča.

Več


Foto: https://indolog.ffzg.unizg.hr/?p=2207
 
Prijava desetih projektov Po kreativni poti do praktičnega znanja in Študentski inovativni projekti za družbeno korist za študijsko leto 2019/2020

CPI je v študijskem letu 2019/2020 prijavil skupaj kar deset projektov Po kreativni poti do praktičnega znanja in Študentski inovativni projekti za družbeno korist, kar je največ do sedaj. Za Študentske inovativne projekte za družbeno korist so zaradi večjega števila prijavljenih projektov izvedli tudi interni izbor projektov. Konec novembra 2019 je tako CPI koordiniral prijavo petih projektov Po kreativni poti do praktičnega znanja, v začetku decembra 2019 pa pet Študentskih inovativnih projektov za družbeno korist. Seznam prijavljenih projektov najdete tukaj. Rezultati izbora bodo znani konec januarja oz. v začetku februarja 2020.
 
Foto: Projekt ŠIPK; Filozofija gre v svet: oddaja o povezovanju filozofije in drugih ved

 
Predstavitev knjige Zgodovina Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani

V Mestnem muzeju Ljubljana je v sredo potekala predstavitev najnovejše knjižne izdaje Znanstvene založbe FF z naslovom Zgodovina Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Pri njenem nastanku so sodelovali dr. Dušan Nečak, dr. Tone Smolej, dr. Kornelija Ajlec, dr. Peter Mikša in mag. Barbara Šatej. Dogodek je povezoval dekan FF dr. Roman Kuhar, ki je v uvodnih mislih k monografiji zapisal, da ta »ne predstavlja konca popisovanja zgodovine naše fakultete, pač pa njegov začetek«. Več si lahko preberete tukaj.

 
Na Besedni postaji so v jesenskem delu med drugim predstavili knjigo Lujiza Pesjakova, Urška Perenič, Beatin dnevnik: Roman: Prvi slovenski družinski roman v obliki dnevnika (Znanstvena založba FF). Pogovarjali sta se izr. prof. dr. Urška Perenič in Tina Kozin.
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si