Če se vam to sporočilo ne pokaže pravilno, ga poglejte v brskalniku
 



Napovednik dogodkov
Čutnobiografski vidiki doživljanja Ljubljane od sredine 20. stoletja do danes

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF vabi na 9. Šmitkov večer, ki bo pod naslovom Čutnobiografski vidiki doživljanja Ljubljane od sredine 20. stoletja do danes potekal v torek, 14. aprila 2020, ob 18.00 uri na oddelčni Facebook strani. Dr. Blaž Bajič in Sandi Abram, raziskovalca v projektu Sensotra Šole za humanistiko Filozofske fakultete Univerze vzhodne Finske, bosta pripovedovala o terenskem raziskovanju kulturne zgodovine čutov in čutnih spominov Ljubljančanov in Ljubljančank, o procesih estetizacije, gentrifikacije, turistifikacije mesta in uvajanja digitalnih tehnologij ter njihovega vpliva na vsakdanje življenje v sodobnem urbanem okolju. Pogovor bodo vodili prof. dr. Rajko Muršič ter študentki Tajda Jerkič in Lea Anclin.
 
Razstava Hlev je bil pod Nemci, hiša pod Madžari

Sodelavci raziskovalnega projekta o okupacijskih mejah v Sloveniji so pripravili razstavo z naslovom Hlev je bil pod Nemci, hiša pod Madžari. Razstava osvetljuje problematiko okupacijskih meja v Prekmurju od 1941 do 1945. Odprtje razstave je zaradi začasnih omejitev preloženo. V četrtek, 16. aprila 2020, ob 10.00 uri bo spletna predstavitev razstave potekala v neposrednem prenosu na Facebook strani projekta. Spletna predstavitev bo potekala na dan 71. obletnice, odkar so po koncu vojaških operacij Nemci v Murski Soboti Prekmurje predali Madžarom.
 
Pedagoško in raziskovalno spremljanje sočasnega dogajanja v družbi ob epidemiji covid-19 na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF

Na Oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo FF so se v času epidemije covid-19 tudi raziskovalno pridružili sledenju sočasnega dogajanja v družbi in temu tudi v okviru rednih pedagoških dejavnosti deloma prilagodili njihovo delo. Več si lahko preberete na Facebook strani oddelka. Na oddelku v mesecu maju napovedujejo manjši simpozij z delovnim naslovom Izkušnje, etnografije in refleksije vsakdanjega življenja v času epidemije. Vabijo, da se zbiranju gradiva v zvezi s predstavljenimi temami pridružite vsi zainteresirani, vaša morebitna vprašanja v zvezi s tem oziroma gradivo lahko pošiljate na eika@ff.uni-lj.si.
 
Foto: Anita Kramarič (Brežice, 28. 3. 2020). Medsebojna pomoč – komplet za razkuževanje.

 
Pregled medijskih objav v zvezi s koronavirusom

Na fakultetnem intranetu lahko na zavihku FF v medijih prebirate prispevke v medijih, v katerih dogajanje v zvezi s koronavirusom komentirajo profesorji in profesorice, raziskovalke in raziskovalci s FF. Nekaj povezav iz medijev pa objavljamo spodaj:
 
Novosti Znanstvene založbe FF

Božo Repe (ur.): Okupacijske meje v Sloveniji 1941–1945 (Historia 32)

Triletni temeljni raziskovalni projekt Napravite mi to deželo nemško ... italijansko ... madžarsko ... hrvaško! Vloga okupacijskih meja v raznarodovalni politiki in življenju slovenskega prebivalstva se je začel 1. maja 2017 in se bo zaključil 30. aprila 2020. Namenjen je proučitvi vpliva meja, s katerimi so štirje okupatorji med 2. svetovno vojno razčetverili Slovenijo, pri čemer so načrtovali izbris slovenskega prebivalstva. Projekt je poseben zaradi multidisciplinarnega pristopa, saj je bila v ekipi tudi številčna skupina geografov.
Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF ali do nje prosto dostopate na portalu E-knjige ZZFF.

 
 
Peter Mikša, Matija Zorn: Življenje ob meji: Rogaška Slatina in Obsotelje kot jugovzhodna meja nemškega rajha (1941–1945) (Historia 33)

Današnja meja med Slovenijo in Hrvaško je bila v času druge svetovne vojne najbolj jugovzhodna meja nemškega rajha. Potek meje med Nemčijo in novoustanovljeno Neodvisno državo Hrvaško so v grobem določili maja 1941 z meddržavnim sporazumom, za določitev meje na terenu pa je bila ustanovljena nemško-hrvaška razmejitvena komisija. Mejo so Nemci zavarovali z žično ograjo in minskimi polji. Na najbolj izpostavljenih mestih so postavili dva metra visoko pleteno ograjo, na vrhu katere je bila bodeča žica.
Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF ali do nje prosto dostopate na E-portalu ZZFF.

 
Bojan Balkovec (ur.): Vinceremo, videt čemo: okupacijske meje v Beli krajini 1941–1945 (Historia 34)

Belo krajino je med drugo svetovno vojno okupirala fašistična Italija, okupacijska meja se je vzpostavila z ustaško Neodvisno državo Hrvaško (NDH). Na podlagi zbranega gradiva se je vsaj v grobem izrisala zgodovinska podoba takratnega življenja ob okupacijski meji v deželi med Kolpo in Gorjanci. Del življenja ob takratni okupacijski meji so avtorji iztrgali pozabi tudi z željo, da se takšne razmere ne bi nikoli več ponovile. Gre za opozorilo vsem, tudi v sedanjosti, kajti raziskava se nehote dotika tudi sodobnega časa, vse preveč podobnega tistemu.
Knjigo lahko kupite v Knjigarni FF ali do nje prosto dostopate na E-portalu ZZFF.

 
Andrej Zavrl, Alojzija Zupan Sosič (ur.): Na vzhod! LGBTQ+ književnost v vzhodni Evropi / Go East! LGBTQ+ Literature in Eastern Europe

Znanstvena monografija Na vzhod! LGBTQ+ književnost v vzhodni Evropi (Go East! LGBTQ+ Literature in Eastern Europe) je rezultat mednarodne konference na FF oktobra 2018 (v sodelovanju s ŠKUC). Sestavlja jo 20 tematsko raznorodnih razprav o LGBTQ+ književnosti na t. i. evropskem vzhodu, ki se ukvarjajo z bosansko, starogrško, hrvaško, italijansko, madžarsko, slovaško, poljsko, rusko, slovensko in ukrajinsko književnostjo (pa tudi literarno kritiko in lingvistiko) v primerjalnem kontekstu.
Do knjige lahko prosto dostopate na E-portalu ZZFF.

 
Plakati na plakatnem mestu pred FF so nastali v sodelovanju s podjetjem Tam-Tam.
Filozofska fakulteta UL
Aškerčeva 2
1000 Ljubljana

info@ff.uni-lj.si
www.ff.uni-lj.si